top of page
DSC_3239.jpg

Co už je za námi?


Dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! byl založen v září 2005 při Základní umělecké škole v Jablonci nad Nisou. Sbormistryní je Bc. Anežka Šebová. Za svou existenci se sbor Iuventus, gaude! stal významnou a ceněnou součástí severočeského kulturního života, našel si mnoho příznivců mezi diváky a mimořádně brzy po svém vzniku získával ocenění na soutěžích v České republice i v zahraničí. 

Úspěchy sboru Iuventus, gaude! jsou zásluhou velké pracovitosti, nadšení a talentu dětí i vynikající práce a nadšení pedagogů za podpory Základní umělecké školy, Statutárního města Jablonec nad Nisou, ale také nezištné pomoci mnoha příznivců a rodičů, kteří se na fungování sboru podílejí organizačně i finančně. Zejména účast na vrcholných zahraničních soutěžích by nebyla myslitelná bez významné podpory našich partnerů, které se podařilo pro konkrétní projekty zajistit. Za dlouhodobé a významné úspěchy v ČR i v zahraničí vyhlásila Unie českých pěveckých sborů soubor Iuventus gaude! nejúspěšnějším českým sborem roku 2012. V roce 2015 byl sbor pozván na prestižní festival Pražské jaro, na kterém vystoupil se svým repertoárem v 28. května 2016.

2018

Celý rok 2018 se nesl v duchu příprav na celosvětovou sborovou olympiádu, na kterou koncertní sbor odcestoval v červenci. Z World Choir Games 2018 Thswane v Jihoafrické republice přivezl zlatou medaili z kategorie duchovní hudby a stříbrnou medaili ze spirituálů. Nezahálel ani přípravný sbor Amici, gaudete! Na mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc získal zlatou medaili ve své kategorii. Na podzim pak byly sborové děti přizvány Ondřejem Rumlem ke spolupráci na jeho novém albu Zapomenuté světlo. CD vyšlo v listopadu a v prosinci se uskutečnilo několik společných koncertů a samozřejmě i křest za účasti herce Boleslava Polívky,  Ten na CD provází příběh mluveným slovem. Vánoční projekt v divadle byl znovu ve spolupráci s Magdalénou Švecovou - Český rok.

37091471_10209864259798137_3902630584790
vanoce_2017.jpg

2017

Tento rok byl plný krásných koncertů. V květnu nastudoval sbor v souvislosti s celorepublikovu akcí ZUŠ OPEN projekt Otvírání studánek, který byl předveden spolu se sólisty a  mluveným slovem.. V červenci byl IG! hostem ve Francii na Mezinárodním hudebním festivalu v Provence a Aveyronu, kde koncertoval téměř každý den v podvečer. Bylo to krásné, ale vzhledem k cestování a vysokým teplotám náročné turné. Na podzim pak čekalo zpěváky překvapení, kdy v rámci benefičního koncertu pro liberecký hospic vystupovali na jednom pódiu s naším předním houslistou Jaroslavem Svěceným.

Vánoční projekt byl v rukou společných a to i všech přípravných sborů a souboru  Musica Bohemica.

2016

Pro rok 2016 byla hlavní náplní příprava koncertního sboru na samostatný velký koncert v rámci festivalu Pražské jaro.
Ke zkouškám a hlasovým přípravám přizval sbormistr Tomáš Pospíšil PeaDr. Alenu Tichou, PhD. a Mgr. Jarmilu Klokočníkovou. Ve dnech 20. - 22. května se sbor zúčastnil koncertního zájezdu na pozvání litoměřického sboru Puellae cantantes, kdy vystoupil ve Varhanním sále ZŠ na závěr přehlídky dětských pěveckých sborů z Litoměřicka a v 19 hodin v kostele Všech svatých na Koncertu duchovní hudby v rámci 20. ročníku festivalu Litoměřická notička 2016.

V úterý 24. května v kostele sv. Anny zorganizovalo Jablonecké kulturní a informační centrum koncert Z Jablonce na Pražské jaro jako veřejnou generálku před samostatným koncertem sboru v rámci 71. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, který sbor uskutečnil v sobotu 28. května od 16 hodin v pražském kostele sv. Šimona a Judy. 

Mimořádného úspěchu dosáhl koncertní sbor na mezinárodní soutěži PER MUSICAM AD ASTRA od 18.do 22. června v polské Toruni. Ziskem dvou zlatých diplomů v kategoriích dětské sbory a duchovní hudba byl pozván do finále soutěže o cenu GRAND PRIX, kde v konkurenci dospělých sborů zvítězil a stal se tak absolutním vítězem celé soutěže.

iuventus-gaude-2852016_26706179454_o.jpg
DSC08726.jpg

2015

Na začátku roku 2015 se hlavní sbor pečlivě připravoval k provedení absolventské skladby sbormistra Tomáše Pospíšila Liturgické obrazy ze života Šimona Petra. Skladba byla slavnostně provedena v únoru a kromě sboru Iuventus, gaude! se na jejím provedení podílel i Severočeský filharmonický sbor Česká Lípa - Liberec, pan Stanislav Zindulka a jako umělecký vedoucí pan Josef Zadina. V dubnu byl Iuventus, gaude! pozván na oslavy 55 let výročí dětského pěveckého sboru Iuventus Cantans. Proběhl také pravidelný jarní koncert Jaro s písničkou tentokrát v režii přípravných sborů.
Úspěchy slavily jak sbory přípravné – Amici, gaudete! na mezinárodním festivalu písní v Olomouci, kde získali zlaté pásmo – tak i koncertní sbor, který přivezl z mezinárodní soutěže Musica Sacra a Roma 2015 zlaté pásmo ze své kategorie a celkově druhé místo z Gran Prix celé soutěže. Sbor svým koncertním vystoupením spolu s dalšími českými umělci uzavřel světovou výstavu EXPO 2015 na Czechgiving day.

2014

Rok 2014 byl opět v olympijském duchu. Sbor ukázal své umění v lotyšské Rize a znovu získal dvě zlaté medaile svých kategoriích.
Sbor Iuventus, gaude! vystoupil v Sále Martinů na Akademii múzických umění v Praze v úterý 6. května 2014 od 19.00 hod. Sbor převedl sérii skladeb nazvanou O káče s Káčou skladatele Jana Vičara. Koncert byl uspořádán ke skladatelovým pětašedesátým narozeninám. V listopadu vystoupil sboru spolu s výtečným houslistou a pedagogem Alexandrem Shonertem s programem „SHALOM – POKOJ“ v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou. Přípravná oddělení pak ke konci roku připravila milé projekty s Vánoční tématikou. Úspěch měl i přípravný sbor Amici, gaudete! na přehlídce Zahrada Písní.

20140413_123557.jpg
6.png

2013

V roce 2013 se sbor s velikým úspěchem zúčastnil festivalu sborového zpěvu v jižní Francii. Pod názvem Festival choral proběhla akce, které se účastnilo více než 30.000 diváků ve čtyřiceti městech a obcích Provence. Vedle našeho sboru se mimo domácích účastnily sbory z Itálie, Bulharska, Lotyšska, Tchaj-wanu a Jižní Afriky.

bottom of page